KAJAKIEM

tło   Nida jest lewobrzeżnym dopływem górnej Wisły. Jej długość to 151 km, a szerokość koryta wacha sięod kilku do kilkudziesięciu metrów. Jest to rzeka typowo nizinna, tocząca swe wody raczej leniwie. Momentami silnie meandruje tworząc wysepki, zatoczki, starorzecza. Co chwilę pokazuje inną twarz, płynąc wśród wzgórz, lasów, łąk i pól. biwak

    Spływ kajakowy to doskonały sposób na poznanie Ponidzia. W bezpośrednim sąsiedztwie rzeki znajduje się sporo zabytków i innych atrakcji turystycznych. Urzeka krajobraz i naturalna przyroda- królestwo wielu rzadkich roślin i zwierząt. Na trasie nie znajdziemy wielu utrudnień: zaledwie kilka progów, niewielkie tamy elektrowni wodnych, małe bystrza, pozostałości po starych młynach, powalone drzewa. Ich pokonanie nie jest szczególnie uciążliwe, a napewno podnosi atrakcyjność płynięcia. Niedogodnością na niektórych odcinkach, zwłaszcza w okresie suchego lata mogą być piaszczyste przemiały. Konieczność przenoszenia kajaków brzegiem na całej trasie występuje w zaledwie kilku miejscach.

    Nida jest pięknym szlakiem wypoczynkowym: łatwym, nieuciążliwym i bardzo malowniczym. Ciepła i czysta woda oraz piaszczyste dno umożliwiają kąpiel praktycznie na całej długości rzeki, zaś urokliwe zakątki na brzegach zachęcają do biwaków. Sporym atutem tego zakątka Polski jest relatywnie niewielka liczba kajakarzy, co zapewnia kameralność spływów.

20170625 134417