W OKOLICY

muzeum im. przypkowskich g.szczesny

   

 Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Znajdujące się przy rynku muzeum słynie z bogatej kolekcji zegarów słonecznych oraz innych przyrządów do mierzenia czasu: klepsydr, zegarów ogniowych, a także przyrządów astronomicznych. Uznaje się, iż jest to trzeci taki zbiór na świecie po Oxfordzie i Chicago. Dział starodruków zgromadzony w muzeum liczy ponad 600 tomów. Do najcenniejszych ksiąg należy dzieło Kopernika z 1566 r. oraz egzemplarze z autografami Heweliusza, Kartezjusza i Huyghensa. Ponadto w muzeum możemy zobaczyć wyposażenie wnętrz oraz rzeczy codziennego użytku z epoki.

pl. T. Kościuszki 7/8, Jędrzejów tel.+48 41 386 24 45 

 

 

 

 05Ciuchcia Expres Ponidzie

Ta wąskotorowa kolejka ma już ponad 90-letnią tradycję. Zbudowana została w 1915 roku i do dziś kursuje na tranie Jędrzejów - Pińczów. Jadąc tym zabytkowym pociągiem podziwiać można przepiękne krajobrazy Ponidzia i Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Na życzenie grup zorganizować można postój w Umianowicach, gdzie znajduje się miejsce na grilla.

ul. Dojazd 1, Jędrzejów tel. +48 41 386 22 55

 

 

 

 

tokarnia 30

 

Park Etnograficzny w Tokarni

W zakolu Czarnej Nidy w skansenie zgromadzono najcenniejsze zabytki XVIII / XIX-wiecznego budownictwa drewnianego regionu świętokrzyskiego. Zabytki zostały podzielone na sektory budownictwa małomiasteczkowego, wyżynnego, dworsko-folwarcznego, świętokrzyskiego i terenów lessowych. Dzięki temu możliwe jest poznanie realiów dawnego wiejskiego życia, jak również jego przemysłu i rzemiosła. Do najciekawszych zabytków należą m.in. dwór z Suchedniowa z 1856 r., kościół z Rogowa z 1761 r., spichlerz ze Złotej z 1719 r.

Tokarnia 303,k. Chęcin tel. +48 41 315 41 71

 

 

checiny zima las niebo ruiny zamek mgla

 

Ruiny zamku królewskiego w Chęcinach

Zamek zbudowany został około 1300 roku na górze zwanej Zamkową. Dzięki rozbudowie przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku twierdza stała się jedną z najpotężniejszych polskich warowni. Legendy mówią, iż w zamku spotkać można ducha dawnej jego mieszkanki - królowej Bony. Warto wejść na jedną z wież, z której w pogodny dzień rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej tel. +48 41 315 18 29

 

                                                                 

                                                           

jaskinia raj1

 

Jaskinia Raj

Położona ok. 10 km od centrum Kielc Jaskinia Raj, to najpiękniejsza jaskinia krasowa regionu. Zwiedzanie rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowano wystawę muzealną przedstawiającą geologię, historię i znaleziska archeologiczne oraz paleontologiczne wydobyte podczas eksploracji jaskini przez ekipy naukowców. W dalszej części można odwiedzić Komorę Wstępną, Komorę Złomisk oraz Salę Kolumnową i Stalaktytową, w której światła lamp wydobywają z mroku tysiace stalaktytów i zaskakująceswym kształtemstalagmity.

Chęciny - Dobrzączka tel. +48 41 346 55 18

 

 

 jedrzejow kosciol4

 

        Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie

Zespół klasztorny wzniesiony w XII wieku przez sprowadzonych z Francji cystersów, przebudowany po pożarze w 1726 roku pomimo gruntownych prac związanych z odbudową nie zmieniono pierwotnego, średniowiecznego rozplanowania typowej dla cystersów świątyni. W kaplicy bocznej znajduje się najstarszy z zachowanych w Polsce nagrobków rycerskich z 1319 roku. Znajduje się tu samktuarium bł. Wincentego Kadłubka, który ostatnie lata swego życia spędził w tutejszym klasztorze i tu został pochowany. W zach. części świątyni można zobaczyć pozostałości romańskiego, przedcysterskiego kościoła.

ul. Klasztorna 20 Jędrzejów

 

 

BABAJAGA

 

 

Gdzieś w Świętokrzyskim...

tuż za plecami, lub nad Wami...

najczęściej w sobotę...

przylatuje nocą...

wiadomo po co.