Please update your Flash Player to view content.

W okolicy


Ruiny zamku królewskiego w Chęcinach

Tutejszy zamek zbudowany został około 1300 roku na górze zwanej Zamkową. Dzięki rozbudowie przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. twierdza stała się jedną z najpotężniejszych polskich warowni. Legendy mówią, iż w zamku spotkać można ducha dawnej jego mieszkanki - królowej Bony. Warto wejść na jedną z wież, z której w pogodny dzień rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

 

 

 

Ciuchcia Expres Ponidzie

Ta wąskotorowa kolejka ma już 100 - letnią tradycję. Zbudowana została w 1915 roku i do dziś kursuje na tracie Jędrzejów - Pińczów. Jadąc tym zabytkowym pociągiem podziwiać można przepiękne krajobrazy Ponidzia i Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Na życzenie grup można zorganizować postój w Umianowicach, gdzie znajduje się miejsce na grilla.

 

 

Jaskinia Raj

Położona ok. 10 km od centrum Kielc Jaskinia Raj, to najpiękniejsza jaskinia kresowa regionu. Zwiedzanie rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowano wystawę muzealną przedstawiającą geologię, historię i znaleziska archeologiczne oraz paleontologiczne wydobyte podczas eksploracji jaskini przez ekipy naukowców W dalszej części odwiedzić można Komorę Wstępną i Stalaktytową, w której światła lamp wydobywają z mroku tysiące stalaktytów i zaskakujące swym kształtem stalagmity.

 

 

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Znajdujące się przy rynku muzeum słynie z bogatej kolekcji zegarów słonecznych oraz innych przyrządów do mierzenia czasu: klepsydr, zegarów ogniowych, a także przyrządów astronomicznych. Uznaje się, że jest to trzeci taki zbiór na świecie po Chicago i Oxfordzie. Dział starodruków zgromadzony w muzeum liczy ponad 600 tomów. Do najcenniejszych ksiąg należy dzieło Kopernika z 1566 r. oraz egzemplarze z autografami Heweliusza, Kartezjusza i Huyghensa.

 

 

Muzeum Wsi Kieleckiej

W malowniczo położonym zakolu Czarnej Nidy w skansenie zgromadzono najcenniejsze zabytki XVIII / XIX - wiecznego budownictwa drewnianego regionu świętokrzyskiego. By ułatwić zwiedzanie zabytki zostały podzielone na sektory budownictwa małomiasteczkowego, wyżynnego, dworsko-folwarcznego.Dzięki temu możliwe jest poznanie realiów życia dawnej wsi, jak również przemysłu i rzemiosła.

 

 

 

 

Centrum Nauki Leonardo Da Vinci

Modele mechanicznego lwa, machiny czasu, robota-żołnierza i kilkadziesiąt innych trójwymiarowych prototypów maszyn Leonarda można oglądać na wystawie, która do połowy września 2015 r pokazywana jest w nowo otwartym Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu koło Chęcin.